پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

یولیسز

موجود
500,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب رمان

کتاب یولیسز (اولیس) 2 جلدی اثر جیمز جویس
توضیحات

کتاب یولیسز اثر جیمز جویس دو جلدی

 

 باور همگانی درباره ی یولیسز این است که کاری است بس دشوارخوان و برخی حتا معتقدند غیر قابل خواندن است.
اما این خوانندگان هنگام اثبات ایده ی خود به نکته ای جز زبان اثر نمی پردازند.
جویس با نوشتن یولیسز و دیگر آثارش فنون زبان آوری و سخن دانی و آرایه های ادبی بسیاری را به ادبیات انگلیسی وارد کرد و گرچه پایه گذار غن روایت سیال ذهن و تک گویی درونی نبود.شیوه ی بهره وری اش از این فنون از همه ان هایی که پیش تر ان ها را استفاغده کرده بودند فراتر و شگرف تر بود.در واقع عبارت سیال ذهن را ویلیام جیمز نخستین بار در اثری به نام اصول روان شناسی به میان آورد و در سال 1918 .می سنکلر هنگام شرح نویسی بر رمان های دوروتی ریچاردسن این عبارت ها را اولین بار در متن ادبی به کار برد.

 

 از دیگر عوامل دخیل در سخت خوانی این اثر می توان به استفاده از زبان روایت ویژه.واژه های دورگه+جناس های آوایی در چند زبان+تکنیک روایت و جابجایی و چرخش هایی راوی ها اشاره کرد.در حقیقت سخت ترین جنبه ی مطالعه ی یولیسز در پیچیدگی کلامی و ساختاری آن نهفته است.
کمتر حادثه ای در داستان است که به حادثه ای اثری.شعری یا فردی بیرون از دنیای داستان ارتباط نداشته باشد. و کمتر ماجرایی در داستان بیان می شود که بارها و به شکلی نمادین به ان اشاره نشده باشد.از این رو خواننده باید انرا با توجه کامل بخواند تا با هر کنایه و اشره ی مربوط به حادثه ای که پیشتر رخ داده و از ان مهمتر به حوادث تاریخی .مذهبی /سیاسی و ادبی بیرون از مرزهای کتاب پی ببرد.

 

خرید کتاب اولیس اثر جیمز جویس ترجمه اکرم پدرام نیا

 

تا کنون درباره ی زبان این اثر بسیار بحث شده و منتقدان معتقدند که جویس از زبان انگلیسی به شکل آزادانه استفاده کرده است.علاوه بر آوردن کلمه ها و عبارات و جمله هایی از زبان های ایتالیایی.فرانسه.المانی و لاتین در بسیاری موارد با انگلیسی هایبرنو یا انگلیسی ایرلندی مواجه می شویم.

 

رمان یولیسز در سال 1922 منتشر شد.اما از نظر سبک.ساختار.بن مایه و تقریبا همه ی عناصر داستانی هم چنان به عنوان یکی از معدود آثار ادبی برتر مدرن شنشاخته می شود.

ویژگی های فردی هر شخصیت داستان.گذشته ی او.روابطش با دنیای بیرون.مشکلات و موقعیت اجتماعی و وضعیت کنونی اش از طریق فن نوین و تجربی روایت سیال ذهن به اسانی در اختیار خواننده قرار می گیرد.
روایتی که با عبارت هایی چون افکار به زبان نیامده.افکار بی تصویر.تک گویی درونی.با خودگویی و یا حتا خیال بافی وصف شده است.گزاف نیست اگر بگوییم که هر جمله از این داستان سیال دنیایی است پر رمز و راز و کامل.

خرید کتاب یولیسز اثر جیمز جویس دو جلدی ( رمان اولیس جیمز جویس) ترجمه اکرم پدرام نیا انتشارات نوگام لندن

افسوس که سالهاس ترجمه استاد منوچر بدیعی بچاپ نرسید.

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.