پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

فاسق

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب سینما و تئاتر

کتاب فاسق اثر هارولد پینتر ترجمه منوچهر بیات مختاری
توضیحات

کتاب فاسق اثر هارولد پینتر ترجمه منوچهر بیات مختاری

عموما من در معرفی کتب داخل سایت سعی بر این دارم از مطالب افرادی استفاده کنم که کتابشناس و کتابخوان حرفه ای هستند و یک چکیده از مطالبی که بزرگان ادب ایران و جهان پیرامون یک اثر برجای گذاشتن گرداوری کنم.

اما راجع به کتاب فاسق چند خط مینویسم از حس خودم به این کتاب.این نمایشنامه از نظر من جذابترین نمایشنامه ایست که خواندم و ارزنده ترین نمایشنامه ای که دارم.

دلیلش شاید کمیابی این اثر بود که برایم این گونه عزیز است. گرچه خود نویسنده جز سه نمایشنامه نویس بسیار مورد توجه من بوده و هست.

اما اصل ماجرا اینگونه است که نخست بار من این اثر را در یک مجله قدیمی ادبی پیش از انقلاب به نام نگین دیدم. که این تک پرده ای از پینتر تحت همین عنوان فاسق ترجمه و در یکی از شماره های مجله نگین بچاپ رسیده شد.این ماجرا مربوط به سال هزار سیصد هشتاد است. و من نخست نام اثر برایم متفاوت بود و وقتی شروع کردم بخواندن دیدم با اینکه یک نمایشنامه کم کارکتر و تک پرده ای و کم حجم است اما بسیار عمیق و متفکرانه و قالب  اجراست. یعنی یک اثر نمایشی. جوری که یک دهه هرگاه از اموزشگاه های بازیگری و یا دانشجویان تیاتر برای خرید کتاب پیشم میامدند این نمایشنامه را معرفی میکردم.چون با اینکه قابل اجرا در عموم نبود بدلیل موضوعیت و دیالوگها اما بار دراماتیک بسیار خوب و ساختار نمایشی حرفه ای داشت. و وقتی یک بازیگر بتواند در یک نمایشنامه کم کارکتر که بیش از میزانسن بازی و قالب گیری شخصیت را هضم کند بلاشک در کارهای دیگر موفق خواهد بود. چرا که این یک اثر بازی در بازی بود و کارکتر میبایست در مسیر نمایش تیپ و حتی کارکتر دیگری خلق نماید.

باری هنگامی که این نمایشنامه را در مجله نگین خواندم بسیار مورد توجه م قرار گرفت.بسیار گشتم که خود کتاب را تهیه کنم اما دریافتم که این کتاب در سال هزار سیصد پنجاه دو یکبار فقط آنهم در هفتصد نسخه در چاپخانه دانشگاه مشهد بچاپ رسیده است. من سه سال در پی این کتاب بودم تا یکی از همکاران این نمایشنامه را در سال 1380خرید با هیجان برای خرید اقدام کردم و از انجایی که این همکار کارش صرفا نمایشنامه بود نایاب بودن کتاب را می شناخت و قیمت 50 هزار تومنی برای این کتاب داد. برای من این مبلغ برای یک نمایشنامه 80 صفحه ای بسیار بود چرا که اوج گرانترین نمایشنامه 10 هزار تومن بود پس نخریدم به امید اینکه ارزانتر گیرم بیاید. یکسال.دو سال تا ده سال بعد این نمایشنامه را مجدد دیدم.اما این بار قیمت پانصد هزار تومن و وقتی قیمت کتاب را دیدم شک شدم(سال 1390) و باز در جدال که گران است بخرم یا نه و باز نخریدم به امید ارزانتر شدن.اما باز نبود که نبود تا با خودم گفتم این نوبت هر قیمتی باشد میخرم.وتا  سال 1395 به قیمت دو میلیون خریدم.و خودم را مزمت کردم .که پانزده سال چه اشتباهی کردم.حال کتاب را داشتم اما دلم خواست که دیگران داشته باشند. پس اسکن کردم و فایل رایگانش را در اختیار عموم قرار دادم.و از روی کتاب دقیقا مثل اصل پنج جلد اماده کردم برای کسانی که میخواهند چون من این نمایشنامه را داشته باشند

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.