پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

خاطراتی از هنرمندان

موجود
500,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب نایاب

کتاب خاطراتی از هنرمندان اثر پرویز خطیبی
توضیحات

کتاب خاطراتی از هنرمندان اثر پرویز خطیبی

 

اندیشه چاپ و انتشار این کتاب در یکی از تاریک ترین لحظه های زندگی به سراغم آمد.چند روزی از مرگ پدرم گذشته بود.در اتاق کوچک او در محوطه ای که میز تحریرش قرار داشت ایستاده بودم و انگشتانم را روی کلیدهای ماشین تحریرش می کشیدم که ناگهان خاموش مانده بود. در تلخی آن سکوت و خاموشی چهره او روی کتاب ها.نوارهای موسیقی و روی نوشته های پراکنده اش نقش بسته بود.
آثار قدیم و جدیدش در گنجه ای با نظم و ترتیب خاصی چیده شده و روی همه انها قسمتهایی از خاطراتی از هنرمندان قرار گرفته بود.بی اختیار بر سطوری از این نوشته ها نشست و با خواندن اولین جملات ناگهان حضور پدرم را باهمان انرژی همیشگی و بی پایان در آن اطاق حس کردم.

بعدها که به گردآوری و تنظیم مطالب این کتاب مشغول شدم قطعات پراکنده از گوشه و کنار به هم ارتباط یافتند و به تدریج به زوایای تازه ای از جوهر هستی او دست یافتم که تا ان زمان برایم بیگانه بود.او را همانطور که بود به یاداوردم.ازاد اندیشی که همیشه از زمان خود جلوتر حرکت میکرد. در طول ماها به شادیش خندیدم و با اندوهش گریستم و دردها و محرومیت هایش را حس کردم.دوستان بی شمارش را شناختم و نیز دشمنانش را آن کوته اندیشان حریص و پایبند جهل و خودخواهی را با تنها سلاح او در مقابله با دیو پلید نامردمی یعنی طنز اشنا شدم.دیدم چگونه زجر زندان به خود خرید.بیکاری و بی پولی کشید و تا اخرین سالهای زندگی مورد کارشکنی بیمایگان هنرمندنما قرار گرفت.

 خرید کتاب خاطراتی از هنرمندان

 

 و با این همه در بیش از نیم قرن تلاش بی دریغ در تمام زمینه های هنری هسای خود را فدای هدف مسلم خویش بیداری و رهایی طبقات اجتماع از بند خرافات و با اراده ای خلل ناپذیر به ان کاری پرداخت که به خاطر ان افریده شده بود در این راه تنها مشوق او همان محیط نامعدی بود که هنرمندان کشور ایران در طول 60سال اخیر با ان روبرو بوده اند.
خاطراتی از هنذمندان مانند تمام اثار دیگر پدرم با زبانی ساده.بافت پیچیده گگوشه هایی از اجتماع هنری و سیاسی ایران را از ریر ذره بین می گذارد تا شاید ایندگان در راه تجزیه و تحلیل این دوره از تاریخ معاصر مملکتمان بتوانند از انها بهره مند گردند.
ولی بیش از هرچیز خاطراتی از هنرمندان ارمغان پرویز خطیبی است به نامداران و نیز ایثارگران گمنام صحنه هنر ایران و من می دانم که نام او یاد او در قلب این کتاب برای همیشه زنده خواند ماند. فیروز خطیبی پاییز 1994 میلادی

در اين كتاب كه به سال‌هاي قبل از دهه 50 بازمي‌گردد، از هنرمنداني مثل دلكش، قمرالموك وزيري، عزت‌الله انتظامي، پرويز ياحقي، بيژن ترقي، مهدي سهيلي، منوچهر نوذري، انوشيروان روحاني، نصرت كريمي و اسماعيل نواب ياد شده است. در قسمتی از توضیح اين كتاب مي‌خوانيم: «مرحوم پرويز خطيبي در زمينه‌هاي روزنامه‌نگاري و نويسندگي براي راديو سال‌هاي بسياري كار كرد و در حساس‌ترين سال‌هاي سياسي خود يعني دوران ملي شدن نفت، روزنامه «حاجي بابا» را منتشر كرد. او در نمايشنامه‌نويسي و تهيه برنامه‌هاي راديويي یدی طولاني داشت. در خاطرات هنري پريز خطيبي يادهاي دل‌انگيزي از زنده يادان اصغر مشكین، عبدالحسين نوشين، حبيب‌الله سماعي، روح‌الله خالدي، صادق هدايت، حسن قائميان و نام‌هاي بزرگ ديگر مطرح مي‌شود كه براي ميان سالان جامعه ايراني ارزش فراواني دارد.  کتاب خاطرات بهروز وثوقی از طریق وزرات ارشاد مجوز نگرفته است و هیچی ربطی به کتاب فوق ندارد

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.