پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

فاوست

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب نایاب

کتاب فاوست اثر گوته
توضیحات

کتاب فاوست اثر گوته
یوهان ولفگانگ فون گوته، ادیب، شاعر، نویسنده، فیلسوف و سیاستمدار آلمانی از برجسته ترین و بزرگ ترین ادیبان جهان شناخته می شود. گوته در قرون هجدهم و نوزدهم بسیار تاثیرگذار بود و آثار او در مجموعه شاخص نوشته های آلمانی قرار می گیرد. نکته جذاب حول محور این فیلسوف بزرگ، تاثیرپذیری و گیرایی و جذابیت حافظ بر اوست که بارها در طول حیاتش به آن اظهار می دارد و خود را مجذوب دیوان اشعار حافظ می خواند و دیوان شرقی_غربی، که جزو بزرگترین آثار اوست، به حافظ تقدیم کرده است.
افسانه فاوست، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین داستان های مذهبی آلمانی است که در گذر زمان اشکال گوناگونی به خود گرفته است. این داستان در ابتدا نقل زبان ها و سینه به سینه بازگو می شد، اما این داستان، عمده شهرتش را مدیون کریستوفر مارلو، نمایش نامه نویس و مترجم انگلیسی است که تحت عنوان یک نمایش نامه، این داستان را به نگارش درآورده است. در نسخه کتاب گوته، نویسنده ابتدا در بهشت صحنه را فضاسازی می کند. شیطان در آن جا اظهار می دارد که یکی از بندگان خدا را وسوسه می کنم و سپس به سراغ فاوست می رود.
روایت کتاب بدین شرح است که فاوست، شخصیت اصلی داستان، شخصی تحصیل کرده و دارای مدارج دانشگاهی و فردی موفق است اما بدان رضایت ندارد و حس می کند رسیدن به اوج دانش و علمی بدون محدودیت، همچنین لذت های دنیوی، او را راضی می کند. بنابراین تصمیم می گیرد که با انجام معامله ای با شیطان، بر خواسته های خود متمتع شود، اما در عوض روحش را در برابر خواسته هایش معامله می کند.
در افسانه اولیه فاوست، او از آن لحظه ای که وارد معامله با شیطان می شود، شخصی لعین و دوزخی است، بنابراین به این منظور افرادی در جامعه که تحت تاثیر منش جاه طلبی، از اخلاقیات دست می کشند و تماما به فکر تصاحب قدرت و موفقیت هستند، با صفت فاوستی خوانده می شوند.
در سرآغاز این نمایشنامه شیطان با نام مفیستوفلس، به بارگاه خداوند در می آید و اگرچه فرشته مقرب به شمار نمی رود، خداوند برای او نیروی آفرینندگی قائل می شود و او را مشایع فاوست بر زمین قرار می دهد. به این ترتیب تراژدی فاوست، دانشمندی که در پی آگاهی بر همه رازهای جهان و عبور از همه مرزهای هستی محدود انسانی است، بدل به تراژدی بشری می شود و سینه او کانون جدال جاویدان نیکی و بدی و نیروهای ایزدی و اهریمنی.

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.