پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

کا گ ب در ایران

موجود
600,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب نایاب

کتاب کا گ ب در ایران اثر ولادیمیر کوزیچکین
توضیحات
کتاب کا گ ب در ایران اثر ولادیمیر کوزیچکین
 
ماجرا چهل سال به دراز کشید. در حقیقت (از نظر روسها) ماجرت پیش از محاصره برلین در 1948 آغاز گردید ولی ما در غرب چندان به آن توجه نکردیم. شاید هم بعد از 1988 باز ادامه می یافت ولی در این تاریخ پایان آن بر دیوار برلین رقم خورد.
نزد بسیاری از مردمان هم دوره من بر چهل سالی که میان این دو تاریخ فاصله افتاد و تقریبا همه زندگی ما را در برگرفت تهدیدی دایمی سایه افکنده بود. جنگ سرد
در آن چهار دهه بی سابقه دنیای کمونیست کوشید تا بر سراسر سیاره ما مسلط گردد و همه ملتها و قدرتهایی که مانع این پیروزی بودند و به عبارت ساده غرب نامیده شدند کوشیدند تا از موفقیت لین توسعه طلبی جاه طلبانه جلوگیری کنند.
این تلاش به بهای جان دها هزار نفوس بشری و اتلاف زاید الوصف ثروتهای ادمی صورت گرفت.چندین بار از فرو افتادن به کام جنگ و نابودی قطعی طرفین در اخرین لحظات پرهیز شد. در تمام این دوران و بصورت بخش نهانی و لاینفک آن جنگی پنهانی درگیر بود.در این جنگ سازمانهای جاسوسی و ضد جاسوسی هریک از طرفین کوشیدند تا برای اربابان خویش حقایق تعیین کننده را که ضامن پیروزی بود بدست اورند.برای کمونیسم و اتحاد شوروی سازمان اصلی مسول رسیدن به این هدف کاگ ب و مخصوصا بازوی خرابکار خارجیش اداره یکم بود

کا گ ب (فارسی شرقی: کِی‌جی‌بی، روسی: КГБ و انگلیسی: KGB) مخفف اسم اداره اطلاعات و امنیت اتحاد جماهیر شوروی سابق است. اسم کامل کا گ ب، به زبان روسی  به مفهوم کمیته امنیت دولتی است. کا گ ب در سال ۱۹۵۳ از ادغام وزارت امنیت دولتی و وزارت امور داخلی پس از مرگ ژوزف استالین رهبر وقت شوروی تشکیل شد. کا گ ب یک نام کلی برای فعالیتهای سرویس اطلاعات شوروی سابق، پلیس مخفی آن کشور و آژانس اطلاعاتی (جاسوسی) شوروی بود که با پیوستن "م ک و د" سازمان اطلااعات داخلی شوروی به "م و د" سازمان اطلاعات وزارت کشور شوروی به سال ۱۹۵۴ تاسیس شد در فاصله سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۹۱ (زمان سقوط شوروی) فعالیت داشت.

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.