پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

ملاحظاتی در تاریخ ایران

موجود
500,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب نایاب

کتاب ملاحظاتی در تاریخ ایران : علل تاریخی عقب ماندگی های جامعه ایران اثر علی میرفطروس
توضیحات

کتاب ملاحظاتی در تاریخ ایران : علل تاریخی عقب ماندگی های جامعه ایران اثر علی میرفطروس

 

 بررسی و نقد نظریه های موجود درباره علل این به اصطلاح وضعیت طبیعی و چرانی بازتولید و تکرار مناسبات اقتصادی و اجتماعی در ایران موضوع ملاحظات ما نیست. هدف ما در این بخش ارائه گزارشی کوتاه از هجوم های متعدد قبایل و عشایر چادر نشین به ایران و نتایج شهمگین این هجوم ها در ویرالن سازی شهرها فروپاشی مناسبات اقتصادی- اجتماعی و ایجاد گسست های های تاریخی -فرهنگی در دوره های مختلف تاریخ ایران است.
در این راستا به نقش حوادث طبیعی ( قحطی ها.خشکسالی ها. زمین لرزه ها...) و نیز به تاثیر جنگ های داخلی امیران و شاهزادگان محلی و کشمکش فرقه های مذهبی در غارت و ویرانی شهرهای مهم ایران اشاراتی خواهیم کرد.

 

خرید کتاب ملاحظاتی در تاریخ ایران : علل تاریخی عقب ماندگی های جامعه ایران


بنظر ما این موارد نکات بسیار مهمی هستند که در بررسی علل تاریخی عقب ماندگی جامعه ایران توجه چندانی به انها نشده است.

 در بخش دیگر کتاب می خوانیم" حکله اعراب به ایران چه از نظر سیاسی و چه از نظر اجتماعی مهمتر.موثرتر و مرگبارتر از حمله مغول ها بود زیرا مغول ها بخاطر فقدان یک مذهب مشخص و عدم اعتقاد به هیچیک از ادیان و ایین های معتبر در مجموع از تعصب مذهبی و رجحان ملتی بر ملتی دیگر بدور بودند.
به عبارت دیگر حمله مغول ها اساسا متوجه تصرف قدرت و تغییر شکل سیاسی حکومت در ایران بوده اما اعراب از یکطرف کوشیدند تا با اشغال نظامی ایران استقلال و شکل سیاسی حکومت ایران را نابود کنند( سرنگونی امپراطوری ساسانی) و از طرف دیگر تلاش کردند تا با قران و اسلام ملت ایران را در امت اسلام و دین و فرهنگ و زبان و خط ایرانی را در دین و فرهنگ و زبان و خط عربی حل کنند.
از اینرو نتایج حمله اعراب به ایران از نظر تاریخی عمیق تر و از نظر جغرافیایی گسترده تر از حمله مغول ها بوده است.

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.