دانلود کتاب سفرنامه پلان کارپن: نخستین سفیر واتیکان در دربار مغول در سال 1245 میلادی

 

پیشروی ترکان سلجوقی در خاور نزدیک و اعراب در افریقای شمالی و استقرار آنها در جنوب اسپانیا مدت زمانی اروپائیان را بر این پندار و ترس میداشت که اروپا بدست آنها اشغال و ویران خواهد گردید.
ولی عدم پیشروی ملتهای اسلامی هنوز به اروپاییان اسودگی خاطر نداده بود که خر حمله اقوام وحشی مغول بخاور اروپای باختری را در ترس فرو برد.
مغولان همچو سیلاب بی کرانی از خاور اسیا آغاز گشته و تا میانه اروپای خاوری همه جا را فرا گرفتند.
چنگیز در سال 1220 میلادی بسوی روسیه جنوبی سرازیر گشته و همه سرزمین کومان ترک نشین و روسیه جنوبی را با خاک یکسان کرده و بسیاری از مردم را از دم تیغ گذرانیده بود.
فرامانروایان روسی با هشتاد هزار سرباز به مدافعه پرداخته ولی در سال 1223 در کنار رود کالکا در شمال دریای آزوف از مغولان شکست سختی خوردند.
در این نبرد سه تن از شاهزادگان روسی بدست مغولان اسیر شده بودند.
مغولان پس از گردن زدن اجساد انها را اب پز و خوراک جشن پیروزی خود نمودند.
پس از این پیروزی مغولان موقتا اسیای میانه بازگشتند.چنگیز در سال 1327 درگذشت و اگودای جانشین وی گردید و در سال 1234 تسخیر چین شمالی را بانجام رسانیده بود.
با رسیدن این چنین خبرهایی ترس شدیدی ملتهای اروپای باختری را فرا میپرفت .انها مغولان را یاجوج و ماجوج پنداشته و بر این انهدیشه بودند که شیطان پشت و پناه آنان میباشد.
چنگیز خان را انتقام خدا و سزای گناهان می پنداشتند.بویژه زمانی خبر می رسید که ساکنین شهرها بدون هیچ دفاعی از خود به بیرون شهر رفته و برای کشتار گروهی خود را تسلیم مغولان میکنند و صحنه هایی از کشتار را تعریف میکردند که قربانیان دستور جلادان خود اطاعت نموده و با لرز از ترس صف کشیده و در انتظار مرگ از جای خود تکان نمی خوردند

 

برای خرید کتاب سفرنامه پلان کارپن نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید . و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

 

 

 

دانلود کتاب سفرنامه پلان کارپن