شازده کوچولو نوشته ی آنتوان دو سنت اگزوپری، شاهکاری خیال انگیز و زیبا با کلامی روان و ساده، که احساسات بشری را به شیوه ای بی پیرایه بیان داشته است. نویسنده این اثر جاودانه، کسانی که با خودخواهی ها، از راستی و نیکی و پاکی جدا گشته اند و دل به مادیات بسته اند و از فطرت پاک آدمی به دور افتاه اند، به عنوان: آدم بزرگ ها، مخاطب خویش قرار میدهد و آنها را به سخره میگیرد. جدا از نگارش ساده و روان و دلنشین، این داستان سرشار از عواطف و احساسات و سخن های ناب و بکر است.

 

40267 7 tarvij 88.04.01.shazde kocholoo

 

آنتوان دو سنت اگزوپری فرزند ژان دو سنت اگزوپری متولد 1900 اهل فرانسه و در شهر لیون زاده شد. زمانیکه در چهارده سالگی پدرش را از دست داد. دوران کودکی را همراه با مادر و برادر و سه خواهرش در سن موریس گذراند. در دوران دبیرستان به یادگیری ویولون پرداخت. هفده ساله بود که برادرش را به دلیل روماتیسم قلبی از دست داد. برای گذراندن دوران سربازی به نیروی هوایی فرانسه پیوست و فن خلبانی و مکانیکی را در آنجا به خوبی یاد گرفت و بعدها به عنوان یکی از هوانوردان خوب ارتش فرانسه شناخته شد. اگرچه خدمت سربازی را به پایان رسانید لیک به راهنمایی یکی از فرماندهان خود در ارتش، به عضویت دائمی ارتش فرانسه در آمد. پرواز های آنتوان به سرزمین های گوناگون و دیدار از مناظر بکر و طبیعت سرزمین هایی که با هواپیما بر فراز آنها عبور می کرد، در پویا شدن طبع خیال انگیزش اثری مثبت داشت. او در دوران دبیرستان نیز با نوشتن و سرودن، مورد تشویق و دلگرمی دبیران خویش قرار می گرفت.

پیک جنوب، نام اثری از نویسنده است که برپایه سفر او به جنوب مراکش و میان قبال صحرانشین مور می باشد، که در واقع این سفر یکی از ماموریت های سیاسی او بود. پس از بازگشت به فرانسه، داستان خویش را به نویسندگان و ادیبان فرانسونی نشان داد و آنها، آنتوان را سخت تشویق کردند و با حمایت یکی از ناشران، این اثر او به چاپ رسید. دو اثر دیگر او به نام های زمین انسان ها و پرواز شبانه، مربوط به برهه ای از دوران زندگانی او می باشد که برای انجام ماموریتی به آمریکای جنوبی سفری داشته است. سپس به فرانسه و به پیش مادر و خواهرش بازگشت و در آنجا عروسی کرد. چنین زمانی بود که پرواز شبانه او مورد تقدیر بسیار قرار گرفت و به چندین زبان در اروپا ترجمه شد و شهرتش بیش از پیش عیان شد.

سپس به پاس اثر دیگر ارزشمند او به نام: زمین انسان ها از طرف فرهنگستان فرانسه مورد تقدیر قرار گرفت و جایزه ادبی فرهنگستان را کسب کرد. پس از تسلیم شدن فرانسه در برابر آلمان، آنتوان در آمریکا آثار قلعه، خلبان جنگی و شازده کوچولو را خلق کرد و اینها حاصل دوران تبعید نویسنده است. بعدها دوباره برای خدمت به میهن خویش، به هنگام گشایش جبهه دوم، به نیروی هوایی کشورش پیوست و در سال 1944 که بر فراز فرانسه پرواز می کرد مورد هدف هواپیماهای شکاری آلمان قرار گرفت و دیگر بازنگشت.