دایی جان ناپلئون
یکی از آثار ایرج پزشکزاد کتاب دایی جان ناپلئون میباشد که جزو آثار ماندگار ادبیات فارسی میباشد.
این اثر روایتی طنز از آداب و رسوم و فرهنگ مردم دهه چهل میباشد و نویسنده آنرا نقد کرده است.
این رمان داستان عشق ناکام خود نویسنده است ودر داستان شخصیت سعید عاشق دختر دایی اش لیلی میشود.
خانواده سعید و دایی و چند خانواده دیگر در باغی زندگی میکنند و این باغ الهام گرفته از باغی است که نویسنده کودکی اش را در آنجا گذرانده.
این کتاب به هشت زبان زنده دنیا ترجمه شده است و آنقدرمحبوب شد که در سال ۱۳۵۲ خیلی سریع به چاپ سوم رسید.
این داستان اول به صورت هفتگی در مجله فردوسی چاپ میشد که بعد ها به شکل رمان آن را چاپ کرد.
موضوع این کتاب مواجهه جوانان تحصیل کرده با افکار قدیمی است.برای خرید کتاب دایی جان ناپلئون اینجا کلیک نمایید.

 

 

نظر یکی از پروفسور های خارجی به نام دیک دیویس در مورد این کتاب اینگونه است:

چنین رمانی در ایران به این حد طنز و با خلاقیت و پر از اشخاص به یاد ماندنی با بحث های مضحک خواننده های غربی را دچار شگفت زدگی میکند چون اسم ایران به عنوان یک کشور جدی شناخته میشود.
شخصیت های این داستان به قدری زیبا به تصویر کشیده شده اند که خواننده فکر میکند آنها واقعی هستند ولی پزشکزاد میگوید که تمامی شخصیت ها تخیلی بوده و شاید یکم سعید و لیلی به واقعیت نزدیک باشد دلیل آنهم اینست که خود پزشکزاد در نوجوانی عاشق میشود و بخاطر همین رشته ی حقوق را میخواند تا زودتر درس را تمام کرده و به عشقش برسد.
پزشکزاد میگوید بخشی از شخصیت دایی جان را از خصوصیات پدرش گرفته است، چون او با اینکه پزشک بود ولی اغلب اتفاقات را زیر سر انگلیس ها میدانست.
مش قاسم دیگر شخصیت کتاب که در واقعیت این شخصیت را پزشکزاد از یک مستخدم به نام مش عباس الهام گرفته که همیشه به سوال های بچه ها پاسخ میداده.

دیگر شخصیت کتاب اسدالله است که در خارج تحصیل کرده و شخصیت خانوم بازی است و اون را از یکی از بستگان خود به نام ابوالفضل میرزا که شوخ طبع بوده الهام گرفته.
این کتاب به قدر قوی بود که در سال ۱۳۵۵ ناصر تقوایی سریالی از روی آن ساخت که جزو یکی از سریال های ماندگار سینمای ایران است.

 

دانلود کتاب دایی جان ناپلئون