پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

عصر بلندگرایی: فلاسفه رنسانس

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب فلسفه

کتاب عصر بلندگرایی: فلاسفه رنسانس اثر جورجی دو سانتیلانا ترجمه پرویز داریوش
توضیحات

کتاب عصر بلندگرایی: فلاسفه رنسانس اثر جورجی دو سانتیلانا ترجمه پرویز داریوش

 

هر دوره ای واسطه تحول به دوره دیگری است اما جنبه تحولی برخی از دوره ها نسبت به اغلب ادوار بیشتر است.

دوذه نوزائی(رنسانس) علاقه ات که خ را بازگشت نهائی به اضاع و احوال عقلانی صحیح تلقی کند چنانکه گویی ان احوال را تجدید می کند.دوران نوزایی با شتاب بسیار نام دوران پیش از خود را قرون وسطی نهاد.
بنظر ما ان هزار ساله عصر ایمان طاهرا دوران عظیم استحصال بوده که بدنبال دوره ای از رشد بطئی و پر زحمت امده است و حال انکه دوره نوزایی بیشتر به انفجار شباهت دارد. بین سالهای 1450 و 1550 امریکا کشف و دو دو اقیانوس ارام و اطلس جنوبی شناخته شد.دور جهان با کشتی پیموده شد و اندازه واقعی ان معلوم گردید.
بدین نحو دوره نوزایی بجای انکه وسیله استقرار مفاهیم کهن باشد بصورت هجوم سریعی در سراسر جبهه ها در میاید و بوسیله بدعت ها و نواوریها متزلزل که اهمیت هیچیک بطور کامل درک نمیشد به پیش رانده می شود و این حرکتی است که در مدتی کمتر از سیصد سال خود را در میان تندابهای بی پایان دوره علمی منحل میسازد.
این تصویر خاص دوران ما که بصورت نخستین خود در ذهن هولدرلین شاعر نامدار المانی پدیدار گشت البته مانند هر تخیل دیگری ذهنی است.اما دست کم باید اطمینان داشت که دوره نوزایی بعنوان یک دوره خاص چنان زودگذر و ناپایدار است که هیچ گونه نقاط قابل تشخیصی از ثبات در ان دیده نمیشود مگر در حوزه هنرها

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.