پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

تاریخ خاندان طاهری

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب تاریخ

کتاب تاریخ خاندان طاهری اثر سعید نفیسی
توضیحات

کتاب تاریخ خاندان طاهری اثر سعید نفیسی

در زمان ساسانیان ایران که یکی از تواناترین کشورهای جهان بود.خسرو اول انوشیروان دوباره آن ناتوانی هایی را که بر پیکر کشور بواسطه پریشانی های درونی و پراکنده رشته امور چیره شده بود.بسیاست و کاردانی و دادگستری و پیش بینی خود درمان کرده بود و بار دیگر شکوه و فر زمان کوروش و دارای بزرگ و اردشیر و شاپور را فراهم ساخته بود.
ولی دریغا که پس از وی پسرش هرمز چهارم نتوانست همانراه را پیش گیرد و سپس خسرو دوم پرویز چون بپادشاهی رسید بدبختی ایران رو بافزایش رفت.
این پادشاه نخست جهانیان را از پیشرفتهای خود خیره کرد ولی چندی نگذشت که سستی و زبونی پیش امد و بجهاتی چند رخنه در بنیاد کشور افتاد.

خرید کتاب تاریخ خاندان طاهری اثر سعید نفیسی چاپ اول انتشارات اقبال هزار سیصد و سی پنج

کتاب تاریخ خاندان طاهری به نویسندگی سعید نفیسی توسط انتشارات اقبال منتشر شده است.

نویسنده مشهور طاهر بن حسين از سرداران معروف ايراني مامون (خليفه عباسي) بوده است كه توانست در جنگ با امين (برادر مامون) در بغداد در سال ۱۹۶ هـ ق او را شكست دهد و در استقرار و انتقال خلافت به مامون سهم بسزائي داشت . در سال ۲۰۵ ه . / ۸۲۰ م طاهر از سوي مأمون به امارت خراسان(سرزمين‌هاي شرقي عباسيان ) منصوب گرديد. طاهر به محض ورود به نيشابور اقدام به حذف نام خليفه از خطبه هاي نماز جمعه كرد و بدين گونه استقلال خود را اعلام نمود و نيشابور را پايتخت خود قرار داد. طاهر حكومتي نيمه‌مستقل و موروثي را تشكيل داد كه فقط در ظاهر زير فرمان خليفه بود. پس از تسلط اعراب بر ايران اين نخستين بار بود كه فرمانرواياني از يك خاندان ايراني به شكل موروث و نيمه‌مستقل حكومت مي‌كردند.

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.