پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

پنج داستان

موجود
150,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب رمان

کتاب پنج داستان اثر جلال آل احمد
توضیحات

کتاب پنج داستان اثر جلال آل احمد

معرفی کتاب پنج داستان از جلال آل احمد
کتاب پنج داستان جلال آل احمد در سال ۱۳۵۰ به چاپ رسید .  جلال از پیشگامان نظریه های سیاسی بود.و در حزب توده نیز مدتی فعال بود . او در داستان هایش شخصیت های پایین دست جامعه را بررسی می‌کرد. از دین میگفت .. از خرافات و از مذهب که چطور مردم بدون ذره ای فکر  فقط پیروی کور کورانه دارند . او در  خانواده‌ ای روحانی به دنیا آمد به خواست پدر به نجف رفت تا فقه  بیاموزد اما در آموخته های خود دچار تردید های بسیار شد و پس از دوسال و اندی به ایران بازگشت. او مدتی نیز با نیما یوشیج رفاقتی داشت چنان که در کتاب ارزیابی شتاب زده، از خاطرات خود و خانواده خود و رفت آمد هایش با نیما سخن به میان آورده است.
همسر او سیمین دانشور نیز از بهترین نویسندگان معاصر است .معروفترین اثر سیمین دانشور کتاب سووشون است .
جلال در سال ۱۳۴۸ به دلیل سکته درگذشت . علت مرگ او هیچگاه کاملا روشن نشد. حتی فرضیه قتل هم مدت ها بود ‌ . اما نزدیکان وی گفتند که جلال به دلیل زیاده روی در مصرف ودکا دچار سکته شده است. جلال آرزوی پیشرفت ایران را داشت . بنابراین پس از کودتا ۲۸ مرداد سال ۳۲ دچار نوعی افسردگی شد . و در انزوا سپری کرد .
کتاب پنج داستان ،پنج داستان زیبا از جلال است. معروفترین داستان این کتاب داستان گلدسته ها و فلک است . در این قصه دو پسر بچه مدرسه با هم قرار می‌گذارند که از گلدسته های مسجد روبروی مدرسه که دیگر کلنگی شده بالا بروند . اما بعد به دلیل این کار فلک شده و پشیمان می‌شود.  جلال در این داستان با مقابل هم قرار دادن مدرسه .یعنی مدرنیته
و مسجد یعنی مذهب . برخورد این دو را که غالبا نتیجه ای جز درگیری و زد خورد ندارد بررسی و به ما نشان می‌دهد.

 

 

خرید کتاب پنج داستان اثر جلال آل احمد


از داستان های دیگر کتاب می‌توان به جشن فرخنده اشاره کرد .این داستان نیز ورود عصر جدید و نو ضیافت های غربی  به عصر قدیم شب نشینی های خودمانی مردم را  بررسی و با رواست داستان جالب آن را نفی می‌کند و نشان می‌دهد که مشکلات یک روحانی و کسی که به آداب قدیم پایبند است در مواجه با عصر جدید و عیش و نوش چگونه است . از دیگر داستان های کتاب می‌توان به خواهرم عنکبوت و شوهر آمریکایی اشاره کرد.  به دلیل محبوبیت زیاد داستان گلدسته ها و فلک ، این داستان در کتاب ادبیات پارسی نظام قدیم درسی جمهوری اسلامی نیز با کمی تغییر آورده شده است.
محمد جواد کریمی زندی

تحلیل کردن و بررسی نوشته های داستانی معاصر، از جهات مختلف، از جمله شناخت عناصر داستان، بررسی زبان و اصطلاحات عامیانه و همچنین گذری مختصر بر فرهنگ و شرایط اجتماعی هر دوره، ضرورت دارد. از آثار داستانی قابل توجه برای این منظور، مجموعه آثار جلال آل احمد است. پس از طرح مباحث نظری مربوط به ادبیات داستانی و هر یک از عناصر سازنده در داستان، تحلیل و بررسی عناصر داستانی در مجموعه ی پنج داستان جلال آل احمد خواهد آمد. ترس از خودباختگی و بی هویتی، دغدغه ی ذهن جلال در تمام داستان های این مجموعه است. مهارت وی در خلق این مجموعه، توصیف های دقیق و ریزبینانه ی او از شخصیت های داستانی است. درون مایه ی هر پنج داستان مبارزه با غرب زدگی و خودباختگی فرهنگی است. راوی در خلق کشمکش های ذهنی و درونی این مجموعه بسیار خلاق تر و تأثیرگذار تر عمل کرده است. زاویه ی دید اول شخص است، زمان، دوران استبداد رضاخانی است، لحن و زبان در سراسر مجموعه عامیانه و رسمی است، عنصر گفت و گو در این داستان ها، نقش معرفی شخصیت ها را به خوبی ایفا کرده است و از حیث به کارگیری نماد و سمبل به ویژه در داستان گلدسته ها و فلک نویسنده موفق بوده است. با این عنوان کتاب پنج داستان اثر دیگری نوشته مهشید امیر شاهی نیز وجود دارد

این کتاب مجموعة پنج داستان کوتاه «جلال آل‌احمد» به نام‌های گلدسته‌‌ها و فلک، جشن فرخنده، خواهرم و عنکبوت، شوهر آمریکایی و خونابة انار است. این داستان‌ها مانند دیگر آثار آل‌احمد، دارای سبکی منحصر به فرد، بهره‌مند از ادب رسمی، نثر کهن ایران و ظرایف فرهنگ عامه است.

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.