دانلود کتاب خاطرات آقابکف اثر گریگوری سرگییویچ آقابکف ترجمه دکتر حسین ابوترابیان

 

ترجمه و انتشار این کتاب نقطه پایانی است بر یک کنجکاوی ده ساله که گریبانگیرم بود و دائم وسوسه ام می کرد که مگر این کتاب چه بوده که اینقدر سر و صدا داشت و در زمان خود جنجالی به پا کرد.
مخصوصا که در ایران باعث بازداشت حدود 400 نفر گردید و از این عده 4 نفرشان اعدام و 27 هم زندانی شدند.
البته این کنجکاوی برای هرکسی که در تاریخ معاصر ایران مطالعه می کند امری طبیعی است و مایل به دانستن دلیل اینهمه غوغائی که بر سر این کتاب بپاخاست می باشد.
ولی متاسفانه نایابی کتاب همیشه مشکلی بر سر راه بود و چون از این کتاب از بدو انتشار سال 1931 تا زمان حال جز چند نسخه معدود که انهم در دسترس کتابخانه های بزرگ و اشخاص معتبر قرار گرفته در جایی نمی توان سراغ گرفت لذا می بایستی در انبار کتابفروشیهای کهنه انرا تصادفا پیدا کرد و یا فرصتی طولانی بدست اورد و در یکی از کتابخانه های معتبر اروپا و یا امریکا به مطالعه ش نشست. زیرا این کتابخانه ها از قبول در خواست عکس برداری کتاب به دلیل قانون کپی رایت معذورند و باید دانست که تا 50 سال از عمر یک انتشار کتاب نگذشته باشد این قانون اجازه تکثیر کتاب را حتی بطریق فتوکپی به غیر از ناشر ان اجازه نمی دهد.
بهرحال با اینکه چندین بار تکه هایی از این کتاب را در کتابخانه عظیم بریتیش موزیوم خوانده بودم ولی بیبشتر علاقه داشتم که متن کتاب را در دست داشته باشم تا انرا جهت اطلاع دیگران ترجمه نمایم. و انقدر برای تهیه نسخه عکسی این کتاب اصرار کردم تا سرانجام کتابدار بریتیش موزیوم در برابر سرسختی من موافقت کرد که در چند مرحله فصل به فصل کتاب را فتوکپی نموده و برایک ارسال دارند.
این برنامه یکسال به درازا کشید که در طی ان به مرور صفحات کتاب به دستم رسید و منهم همراه با وصول ان کار ترجمه کتاب را پیش بردم تا سرانجام این کار به پایان رسید. و اینک متن فارسی کتاب معروف آقابکف در معرض مطالعه صاحب نظران قرار دارد.

کتابیکه این ترجمه از روی آن انجام گرفته به زبان انگلیسی است که در مدتی کوتاه پس از انتشار کتاب خاطرات آقابکف به زبان فرانسوی بوسیله هنری بان به انگلیسی ترجمه شد و در امریکا به چاپ رسید.
بعدا ترجمه دیگری نیز از این کتاب به زبان روسی انتشار یافت که به نظر می رسد توسط مهاجرین روسی مقیم اروپای غربی انجام گرفته باشد.
عنوان کتاب نیز در اصل وحشت اسرار آمیز روسیه بود در ترجمه فارسی خاطرات آقابکف تغییر داده شده که بهر حال هم نامی آشنا برای مطلعین است و هم عنوانی زننده نیست

 

 

برای خرید کتاب خاطرات آقابکف اثر گریگوری سرگییویچ آقابکف ترجمه دکتر حسین ابوترابیان نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

 

 

 

دانلود کتاب خاطرات آقابکف