دانلود کتاب گزارش گمان شکن اثر صادق هدایت

سرزمین ایران همواره مهد آراء و عقاید و مذاهب گوناگون بوده است. از مراجعه به تاریخ قبل از اسلام ایران می بینیم که علاوه بر دیانت رسمی و دولتی مملکت همیشه فرقه ها و مذهبهایی وجود داشته که به نسبت معکوس قوت و اقتدار کیش رسمی قوی یا ضعیف می شده است.
در زمان ساسانیان علاوه بر دین رسمی یعنی زرتشتی در داخل ایران یک عده ادیان و مذاهب دیگر مانند زروانی.مهرپرستی. یهودی.عیسوی. مانوی. مزدکی. سوفسطایی. بوداییو غیره در کشمکش بوده است.پس از فتح ایران بدست اعراب همین که ایرانیان به خود امده اند در برابر دین اسلام عکس العمل شدیدی نشان دادند و به وسایلی گوناگون خاصه بوسیله تجدید ادیان و مذاهب پیشین به دین فاتحین خود تاخت اوردند.
از تراجم احوال سرکشان زمان خلافت و همچنین بسیاری از شعرا و ادبا و سرکردگان صدر اسلام چنین بر می اید که این مخالفت نهایت شدت را داشته است.

 کتاب گزارش گمان شکن با هدف مطالعه درست پیرامون عقیده ها و در این آراء با اموزشهای پیش از اسلام سندهای قابل قبولی در دست نیست.چون این قسمت تاریخ خیلی تاریک بوده  و سندهای مکتوب که در این باره  می بایست باشد بدلایلی مشخص و هدفمند نابود شده و از بین رفته است.

 برای خرید کتاب گزارش گمان شکن اینجا کلیک نمایید (نسخه چاپی) و برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

کتابی به زبان پهلوی و از کتاب‌های مهم زرتشتیان به شمار می‌رود. این کتاب برای اثبات بنیادهای دین زرتشت و در رد دین‌های یهودی، مسیحیت، آیین مانوی و تا اندازه‌ای (با اندکی پایِش‌مندی) دربارهٔ اسلام نوشته شده‌است

 

 

 

دانلود کتاب گزارش گمان شکن