مزرعه حیوانات/قلعه حیوانات
جورج اورول نام هنری اریک آرتور بلر نویسنده ،شاعر، روزنامه نگار انگلیسی متولد سال ۱۹۰۳ است،او بعد از گذراندن دوران دبیرستان در اداره پلیس مشغول کار شد.اورا برای کار به برمه فرستادن و او در آنجا بود که فهمید چه فسادی دولت بریتانیا را در بر گرفته است.
او از کودکی عاشق نوشتن بود و شاید چند روز تو اتاق خودش مشغول نوشتن میماند،آثار او به نثر روان است تا اکثرا بتوانند به راحتی کتاب های او را درک کنند.
از مهمترین آثار او میتوان به قلعه حیوانات و ۱۹۸۴و روزهای برمه ودختر کشیش اشاره کرد.
کتاب قلعه ی حیوانات انقدر داستان جذابی داره که مخصوصا بزرگسالان از خواندن آن حتما لذت میبرند.
این کتاب همیشه در بین لیست کتاب هایی که باید بخوانید هست،جورج اورول این کتاب را در زمان جنگ جهانی دوم نوشت و در آن به دولت شوروی و نظام سرمایه داری اعتراض کرد.
داستان درباره ی حیوانات یک مزرعه است که برای بدست اوردن آزادی و برابری حقوق دست به انقلاب میزنند و خوک ها رهبری را برعهده میگیرند،پس از اینکه مزرعه را از انسان ها گرفتند برای خودشان قوانینی وضع میکنند که کم کم اون قوانین را به نفع خودشان عوض میکنند چون حیوانات سواد نداشتند.و دوباره حکومت دیکتاتوری شکل میگیرد.


داستان از جایی شروع میشود که میجر خواب میبیند که حیوانات در کنار هم به راحتی دارند زندگی میکنند و دیگر از انسان ها حرفی نمیشنوند،او پس از گفتن خوابش به حیوانات نقشه ی رسیدن به همچین موقعیتی را در سر حیوانات مزرعه می اندازد ولی بعد از سه روز میجر میمیرد و سه خوگ داستان رهبری را به عهده میگیرند و ۷ قانون وضع میکنند.
همه آنها که روی دوپا راه می‌روند دشمن هستند.
همه آنها که چهارپا یا بالدار هستند، دوستند.
هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس را ندارد.
هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت را ندارد.
هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل را ندارد.
هیچ حیوانی حق کشتن حیوان دیگری را ندارد.
همه حیوانات با هم برابرند.

 

آنها صاحب مزرعه را از مزرعه بیرون میکنند و شروع به زندگی میکنند،باکسر که اسب قصه است و قدرتمند است هر روز سخت تلاش میکند تا بتواند رفاه را برای حیوانات مزرعه بیاورد،اسنوبال کم کم به حیوانات خواندن و نوشتن یاد میدهد،ناپلئون به چند سگ آموزش دوستی میدهد .
یک روز اسنوبال و ناپلئون دعواشون میشه و یک دفعه ناپلئون ۹ سگ وحشی را به بیرون میاورد و اسنو بال فرار میکند و بعد از آن ناپلئون فرماندهی را بدست میگیرد و اینگونه میشود که کم کم قوانین مزرعه به نفع حاکم تغییر میکند.بعد از گذشت مدتی خوک ها خوی انسانی میگیرند و دوباره همان کار هارا انجام میدهند.
جمله ی معروف کتاب که در واقع یکی از قوانینی است که تغییر داده شده است اینست
همه حیوانات با هم برابرند اما بعضی برابرترند.
بخشی از کتاب
انسان تنها موجودی‌ست که مصرف می‌کند بی آن‌که تولید کند. انسان شیر نمی‌دهد، تخم نمی‌گذارد، قدرت کشیدن گاوآهن را ندارد، سرعتش آن‌قدر نیست که بتواند خرگوش بگیرد. با وجود این، انسان اشرف مخلوقات است. اوست که حیوانات را به کار وامی‌دارد، اوست که در ازای این کار فقط قوت ناچیزی به آن‌ها می‌دهد تا از گرسنگی نمیرند و مابقی را هم خودش تصاحب می‌کند. ما هستیم که زمین را شخم می‌زنیم و پِهِنِ ماست که زمین را حاصلخیز می‌کند. با وجود این، هیچ کداممان آه در بساط نداریم.

 

رمان قلعه حیوانات  شاهکار جورج اورول است که این رمان بسیار خواندنی در ایران با ترجمه های دیگری چون دهکده حیوانات و مزرعه حیوات به فارسی ترجمه شده است.این رمان که به  بیشتر زبانهای دنیا ترجمه شده در ایران نیز بسیار مشهور است و  دها نفر این اثر را به فارسی برگردانده اند. که یکی از بهترین ها ترجمه امیر شاهی است که در اوایل دهه پنجاه به فارسی برگردانده شده است.از کتاب  قلعه حیوانت نیز چندیم فیلم ساخته شده و حتی کارتون.این رمان مه یک قصه تمثیلی است راجع به یک مزرعه است که حیواناتی در آن زندگی می ککند و با رهبری شخصی به قیام بر علیه صاحب مزرعه اقدام نموده و ....که توصیه می کنم برای خرید کتاب قلعه حیوانات اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 دانلود کتاب قلعه حیوانات