دانلود کتاب سفرنامه پولاک اثر یاکوب ادوارد پولاک

 

 ایران فعلی به آن اندازه بزرگ نیست که روزگاری شاه به کوروش جوان می گفت: قلمرو سلطنت پدران من از جنوب تا آن نواحی گسترده است که حرارت آنجا را غیر مسکون کرده است.

و از جانب شمال تا سرزمین هایی است که یخبندان همه جارا فسرده است.آنچه در این بین قر دارد مقهور ساتراپهخا.دوستان و یاران برادر من است.اما مع هذا ایرانیان بدان می بالند که کشورشان همه نوع آب و هوایی را در بر می گیرد.از گرم استوایی تا یخبندان شمالی و این مطلب در جمله ایران هفت اقلیم دارد.بیان می شود.
از آنجا که این نجد از اطراف با کوهای بلند احاطه شده این امکان بوجود آمده است که بتوان پس از صرف ساعتهای معدودی از سرزمین گرمی که در آن خرما می روید به ارتفاعاتی رسید که در پرتگاهای آن همواره برف وجود دارد یا می توان به دره هایی که فقط پای چادر نشینان در ماهای تابستان ممکن است بدانجا برسد و بس.
بیابانها و صحرای ایران به افریقا می ماند و قسمتهای کم ارتفاع آن در ساحل خزر از نظر قدرت بار آوری و تنوع نباتات به سرزمین حاصلخیز هندوستان شبیه است. بعضی از دره های دلکش ایران از نظر زیبایی از کشمیر که این همه در وصفش سخن گفته اند سبق می برد.در حالی که خوزستان و لار آدمی را به یاد عربستان می اندازد.
از برکت این خصوصیات است که ایران در محدوده خود تمام محصولات جنوبی و شمالی را از خرما و موز تا گیاهانی که در سرما و یخ همیشگی می رویند یکجا جمع کرده است.

و به عبارت بهتر می تواند بکند. این کشور که از نظر جنگل فقیر است باز در ولایات ساحلی خزر دارای اقاقی.بلوط.آلش.انواع سرو و غیره است. انهم با عظمتی کم نظیر که می تواند چوب لازم را برای کشتی سلزیهای بزرگ تامین کند. به همیتن ترتیب هم ذخائر غیر قابل تخمین زغال و آهن و مس آن در انتظار روزی مانده اند که استخراج شوند و صنایع عظیمی را پایه گذارند و پشتکار و هنرمندی کارگر ایرانی را به منصه بروز برسانند

 

برای خرید کتاب سفرنامه پولاک اثر یاکوب ادوارد پولاک نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 توجه این کتاب توسط کاربر قرار داده شده چنانچه این کتاب حق نشر دارد لطفا به شماره 09125343644 گزارش دهید سریعا حذف میگردد

 

دانلود کتاب سفرنامه پولاک