پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

سفری بسرزمین دلاوران

موجود
500,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب سفرنامه

کتاب سفری بسرزمین دلاوران اثر مریان سی. کوپر ترجمه میرحسین ظفر ایل خان بختیاری
توضیحات

کتاب سفری بسرزمین دلاوران اثر مریان سی. کوپر ترجمه میرحسین ظفر ایل خان بختیاری

 

  سرزمین کوهستانی بختیاری که در امتداد جبال زاگرس قرار گرفته از شمال باصفهان و خوانسار و گلپایگان و کمره و از مشرق به کوهستان کهکلولیه و از جنوب به دزفول وشوشتر .رامهرمز تا نزدیکی اهواز و از مغرب بخاک لرستان بر برود و جاپلق محدود است.
این سرزمین سبز خرم که رودخانه های پرآب و جنگل های انبوه مراتع و چمن زارهای سبز باصفا قسمتی از انرا فراگرفته است با کوه های مرتفع و دره های عمیق و گذرگاهای باشکوه و بلند.صخره ها و یخ چال های طبیعی خیره کنند و عظیم مناظری بسیار متنوع و خیال انگیز پیدا کرده است.
سه رودخانه معروف کارون زاینده رود.و دژ و چندین رودخانه کوچک دیگر از دامنه زردکوه ان که پس از دماوند مرتغ ترین قلل خاک ایران است سرچشمه گرفته اولی به خلیج فارس و دومی به مرداب گاوخونی اسفهانی می ریزد.

 

خرید کتاب سفری بسرزمین دلاوران

هنوز در کنار کوه ها و دره ها حجاریها و کتیبه هایی بخط میخی از زمان هخامنشیان تا دوره ساسانیان بجا است که برهان قاطعی برای اصالت این ایل بشمار میرود.
ایل بختیاری به سبب نجابت فطری همیشه تابع دولت مرکزی بوده و علم طغیان و مخالفت را برعلیه پادشاهان برنداشته است.
چنانکه در زمان صفویه و هنگام سلطنت نادرشاه تا دوره قاجاریه اغلب مالیات جنوب ایران توسط سران و افراد ایل بختیاری وصول و به خزانه دولت پرداخت می شده است.
ایل بختیاری همه جا شجاعت و وطن پرستی خود را نشان داده و مکرر هنرنمایی سواران بختیاری زبانزد خاص و عام بوده است چنانکه در جنگهای قندهار و هند نخستین شکاف قوای دشمن و سیاه هنگ پیاده بختیاری انجام گرفت و نادرشاه افشار زمانی بنام علی صالح خان صادر نموده وی را سردار کوهمال ملقب ساخت.
این فرمان از پادشاهان سلسله صفویه تاد دودمان پهلوی نزد این خانواده در یک مجلد مخمل نگاهداری شده است و از جانبازی افراد این سرزمین مرد پرور و افتخارات سران بختیاری حکایت می کند.

قیام دلیرانه ایل بختیاری بجانب داری از ازادی و مشروطیت ایران یکی از فصول درخشان تاریخ این مردم سلحشور است که ازاد مردان ایران خاطره انرا هیچگاه فراموش نخواهند کرد.

خرید کتاب سفری بسرزمین دلاوران اثر مریان سی. کوپر ترجمه میرحسین ظفر ایل خان بختیاری چاپ اول انشترات امیرکبیر

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.