پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

خاطرات حاج عزالممالک اردلان

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب کم یاب

کتاب خاطرات حاج عزالممالک اردلان: زندگی در دوران شش پادشاه اثر امان الله اردلان تنظیم و تحشیه باقر عاقلی
توضیحات

کتاب خاطرات حاج عزالممالک اردلان: زندگی در دوران شش پادشاه اثر امان الله اردلان تنظیم و تحشیه باقر عاقلی

 

 

 کتابی که خواننده ارجمند پیش روی دارد خاطرات سیاسی و اجتماعی یکی از رجال کهسنال معاصر است که نزدیک 70 سال از دولتمردان درجه اول ایران بوده است.
نویسنده خاطرات امان الله اردلان ( حاج عزالممالک) می باشد که زندگینامه و خاطرات خود را در دوران سلطنت شش پادشاه برای خواننده بیان می کند.
خانواده اردلان یکی از خاندانهای حکومتگر ایران است که از صدر اسلام تا فروپاشی رژیم مشروطه سلطنتی در ایران حکومت داشته اند و از ابتدای قرن هفتم همیشه حکومت کردستان در دست این خانواده بوده است.
جد اعلای خاندان اردلان خسروخان آسیابان مرو بوده و همان کسی است که یزگرد سوم اخرین پادشاه سلسله ساسانی را به خاطر نقدینه و جواهراتش در اسیاب خود به قتل رسانید.این شخص جد سی ام خانواده اردلان است.
امان الله اردلان فرزند حاج ابولحسن خان فخرالملک فرزند رضاقلی خان فرزند خسروخان اماتن الله خان است که همگی والی و حکمران کردستان بوده اند.
امان الله خان در اوایل سلطنت فتحعلیشاه به حکمرانی کردستان منصوب شد و قریب ربع قرن در آن خطه فرمانروایی مقتدر و متنفذ بود و در عمران و ابادی ان منطقه تلاش بسیاری نمود و سرانجام در 1240 هجری قمری درگذشت.

 

خرید کتاب خاطرات حاج عزالممالک اردلان

 

فتحعلیشاه پس از مرگ امان الله خان فرزندش را والی کردستان کرد و دختر خود حسن جهان خانم معروف به والیه را به عقد و نکاح او در اورد.خسروخان در دوران سلطنت فتحعلیشاه قریبقریب ده سال حکمران کردستان بود و در سن 29 سالگی به بیماری وبا درگذشت.پس از او فرزند ارشدش به نام رضا قلی خان که دهساله بود جانشین پدر شد. رضاقلی خان جوانی شجاع و جسور بود و به علت قرابت با خانواده سلطنتی اوامر و دستوران حکومت مرکزی را اطاعت نمی کرد و از پرداخت مالیات خودداری می نمود و از اینرو به تهران احضار و چندی بازداشت بود و به جای وی برادرش بنام غلامشاه خان به حکومت رسید. رضاقلی خان در جوانی با طوبی خانم دختر میرزا نایب السطنه ازدواج کرد و صاحب سه پسر و چند دختر شد.

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.