پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

از لنین تا گورباچف

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب کم یاب

کتاب از لنین تا گورباچف اثر محمود طلوعی
توضیحات

کتاب از لنین تا گورباچف اثر محمود طلوعی

 

چاپ دوم این کتاب در اواخر سال 1369 و هنگامی انتشار یافت که علائم فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نمودار شده و جمهوری های شوروی یکی پس از دیگری علم استقلال برافراشته بودند. با وجود این سه عامل اصلی پیوستگی جمهوری های پانزده گانه شوروی یعنی حزب کمونیست .ارتش و وابستگی اقتصادی جمهوریهای شوروی به یکدیگر برجای مانده بود. در مقدمه چاپ دوم کتاب خطر وقوع یک کودتای نظامی در شوروی و احتمال شکست آن را هم پیش بینی کردیم و نوشتیم که عاقلانه ترین راه برای جلوگیری از فروپاشی کامل اتحاد شوروی تشکیل یک کنفدراسیون یا اتحادیه ای از جمهوری های مستقل نظیر جامعه کشورهای مشترک المنافع انگلستان یا جامعه اقتصادی اروپاست که ممکن است در یک دوره انتقالی پنج یا ده ساله عملی بشود.

و اینک چاپ سوم کتاب هنگامی آماده چاپ می شود که کودتای نظامی یا شبه نظامی در شوروی با شکست مواجه شده و در نتیجه شکست توطئه کودتا قدرت حکومت مرکزی در شوروی بیش از بیش تضعیف گردیده است. تا زمان نگارش این سطور سه جمهوری از پانزده جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی رسما از آن جدا شده اند و دو جمهوری دیگر نیز با مسکو قطع رابطه کردند.اتحاد جماهیر شوروی سابق اکنون به اتحادیه ای از ده جمهوری تبدیل شده و قدرت حکومت مرکزی به یک شورای دولتی از روسای ده جمهوری و رئیس منتخب آنها گورباچف محدود گردیده است.

 

خرید کتاب از لنین تا گورباچف

 

 تحولات شگفت انگیز اخیر در شوروی از روز نوزدهم اوت 1991 آغاز گردید. در ساعات اولیه صبح این روز خبرگزاریهای خارجی از مسکو خبر دادند که گورباچف از ریاست جمهوری شوروی استعفا داده و یک شورای رهبری یا کمیته اضطراری به ریاست معاون رئیس جمهور یانایف اداره امور کشور را بدست خود گرفته است.علت استعفای گورباچف بیماری او و اینکه دیگر قادر به انجام وظایف خود در مقام ریاست جمهوری نیست عنوان شده بود. در حالیکه تا قبل از آن هیچ گونه خبری درباره بیماری گورباچف منتشر نشده و گورباچف چند روز قبل از آن با سلامتی کامل به اتفاق همسر خود برای استراحت به سواحل کریمه در دریای سیاه رفته بود.

 

خرید کتاب از لنین تا گورباچف اثر محمود طلوعی چاپ اول انتشارات تهران

 

 

 

 

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.