پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

جنبش حقوق زنان در ایران

موجود
500,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب کم یاب

کتاب جنبش حقوق زنان در ایران : طغیان افول و سرکوب از 1280 تا انقلاب 57 اثر الیز ساناساریان
توضیحات

کتاب جنبش حقوق زنان در ایران : طغیان افول و سرکوب از 1280 تا انقلاب 57 اثر الیز ساناساریان ترجمه نوشین احمدی خراسانی

 

 با وجود آنکه سال ها به خاطر انتشار سالنمای زنان ایران و همچنین کار روی کتاب سناتور ( با همکاری پروین اردلان) و نیز مصاحبه های متعدد تاریخ شفاهی زنان در گشت و گذاری بی پایان در متون تاریخی مربوط به مبارزات زنان کشورم سپری کرده ام.

با این حال ترجمه این کتاب برای من روشنی بخش بسیاری از نادیده هایم بوده است.
از سوی دیگر با وجود ان که نزدیک به دو سال کار فشرده بر روی ترجمه کتاب فرهنگ نظریه های فمینستی ( به همراه فیروزه ماهجر و فرخ قره داغی ) درگیر واژه سازی و درک فضای مباحث فمینسیتی بوده ام .

ترجمه این کتاب کمک کرد تا به حلقه مفقوده ای که بین متون فمینیستی غربی با مسایل زنان در ایران در ذهن داشتم تا به حلقه مفقوده ای که بین متون فمنیستی غربی با مسایل زنان در ایران در زهن داشتم دست یابم.

زیرا در این کتاب مسایل جنبش زنان در ایران با اصطلاحات و واژگان فمینیستی و دریافت متون فمینیستی غربی به نگارش درامده است و از این رو مرا یاری کرد تا بتوانم ارتباط نظریه های غربی را با بافت جامعه خود بهتر درک کنم.

خرید کتاب جنبش حقوق زنان در ایران


برای نمونه وقتی در متن انگلیسی کتاب به کلمه فمینیست در گفته های محمدرضا پهلویب در کتاب اش ماموریت برای وطنم برخوردم متعجب شدم و با خود گفتم چه جالب شاه در ان زمان کلمه فمینست را به کار برده است.


اما وقتی به متن فارسی کتاب او مراجعه کردم متوجه شدم که خیلی ساده برای اصطلاح طرفدارهای حقوق زنان معادل انگلیسی فمینست به کار رفته است.

با این که خود سالها دم دست ترین معادل فارسی که برای واژه فمینیست استفاده کرده ام از قضا همین طرفدار حقوق زنان بوده است .

اما استفاده معکوس ان در نگاه ام طور دیگری نمود یافته بود و این امر از وجود حلقه ای مفقوده در ذهنم خبر می داد.

در واقع برای من که تا کنون درگیر مناقشات بسیاری در مورد کاربرد واژه فمینیست در ایران بعد از انقلاب بوده ام از این اتفاق ساده سبب شد.

که ان همه بحث و جدل و حساسیتهابی بیهوده در به کار گیری واژه فمینیست برایم کمی مضحک جلوه کند و جدل هایی چنین پیچیده و انرژی سوز برای استفاده یا عدم استفاده از واژه فمینست در ایران تعجب اور شود.

خرید کتاب جنبش حقوق زنان در ایران : طغیان افول و سرکوب از 1280 تا انقلاب 57 اثر الیز ساناساریان ترجمه نوشین احمدی خراسانی چاپ اول هزار سیصد هشتاد و چهار

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.