پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

زندگی نادرشاه

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب کم یاب

کتاب زندگی نادرشاه اثر جونس هنوی ترجمه اسماعیل دولتشاهی
توضیحات

کتاب زندگی نادرشاه اثر جونس هنوی ترجمه اسماعیل دولتشاهی

 

 

 جونس ( یونس) هنوی در 12 اوت 1712 در پسرت اسموت در انگلیس دیده به جهان گشود. پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه به فکر تجارت افتاد و در 1743 به روسیه رفت و با بازرگانی به نام دینگلی که در سن پتزربورگ اقامت داشت شریک شد و برای ایجاد روابط تجاری با ایران به این کشور سفر کرد.
هنگامی که در استراباد بسر میبرد دزدان کالاهای اورا غارت کردند و اوا برای دادخواهی تصمیم گرفت به نزد نادر که در ان نواحی بود برود و اگرچه چادر خود را در نزدیکی خیمه و خرگاه نادر برافراشت. ولی موفق به گفتگو با او نشد.

هنوی پس از مراجعه از ایران تصمیم گرفت رساله ای درباره تجارت انگلیسی ها بایران بنویسد ولی بعد بران شد که مطالب دیگری به ان بیفزاید.

منابع در اختیار نویسنده دو کتاب از دوکلراک بود.کتاب جالبی تحت عوان تاریخ ایران از آغاز قرن حاضر در پاریس به چاپ رسانده بود. مولف این کتاب اگرچه هرگز به ایران سفر نکرده بود ولی ضمن اقامت خود در قسطنطنیه بین سالهای 1724 و 1727 اطلاعات بسیاری توسط دوستان خود که در کنسولگری فرانسه کار می کردند به دست اورده بود.
یکی دیگر از مراجع مهم هنری کتاب جیمز فریزر تحت عنوان تاریخ نادرشاه طهماسبقلی خان سابق و شاه کنونی ایران بود که برای بار دوم در لندن در سال 1742 به چاپ رسیده بود.

 

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.