معرفی کتاب تصویر دوریان گری اثر اسکار وایلد

 

تصویر دوریان گری ، انگلستان، ۱۸۹۰ ، سبک گوتیک و فلسفی
مشهورترین کتاب اسکار وایلد که برایش شهرت جهانی به ارمغان آورد در زمان اولین چاپ کتاب ۵۰۰ کلمه آن سانسور شد
بازیل هاروارد یک نقاش است او به تازه گی نقاشی های زیبایی می کشد و این تنها تحت تاثیر یک جوان به نام دوریان گریست لرد هانری وتون که دوست نقاش است به تابلوی اخیر او که تصویر مرد زیبای با موهای طلایی و چشمان آبیست و سرشاراز زیبایی و جوانی بی حد است خیره شده و صاحب واقعی او را می جوید بازیل ابتدا از شایسته گی های دوریان گری می گوید مانند اینکه او در جلسات کمیته خیره شرکت می کند و بعد از اینکه خود او هم تحت تاثیر این مرد جوان قرار گرفته و تنها زمانی که او در کنارش است میتواند تابلوهای زیبا بکشد لرد هانری از او میخواهد که او را با دوریان گری آشنا کند اما بازیل نقاش از روحیات فاسد لرد آگاهست و نمیخواهد این کار را انجام دهد.
متاسفانه در همان روز دوریان گری به دیدن بازیل هاوارد میاید و لرد هانری میتواند با اصرار او را ملاقات کند و در همان روز اول در ذهن دوریان گری افکار فاسد و پوچ را می گنجاند مثل اینکه ای کاش میشد شما مانند تصویرتان همیشه همینطور زیبا و جوان باقی می ماندید.
همان روز نقاش بازیل هاوارد تابلو نقاشی را به دوریان گری هدیه میدهد و دوریان همان روز آرزو میکند که ای کاش جوان بماند و پیر بودن و زشتی های دنیوی او به تابلو انتقال پیدا کند و او همیشه جوان بماند.
اما لرد هانری دست بردار نیست و در مورد دوریان اطلاعاتی به دست میاورد مثل اینکه زیبایی دوریان از مادرش به او ارث رسیده که عاشق یک ستوان بوده و پدر ثروتمند زن ستوان را در یک دئول که نقشه پدربزرگ دوریان بوده کشته میشه و دوریان گری در تنهایی وحشتناک در کاخ پدربزرگ ، رشد پیدا میکند.

 

 


دوریان کم و بیش با لرد هانری رابطه دارد تا جایی که شبی دوریان در قسمت های پایین شهر پرسه میزند وارد تئاتری کثیف و کوچک می شود که در آن شب نمایش ، دختری زیبا چنان نقشش را زیبا اجرا میکند که دوریان گری عاشق او شده و همان شب با دختر ملاقات کرده و به او احضار علاقه میکند در این میان دختر به مادر و برادرش میگوید که عاشق شده ولی نامی از شخص نمی برد.
دوریان به نزد لرد هانری میرود و از دختر بازیگر می گوید و از او میخواهد که به تئاتر بیاید و استعداد و زیبایی این دختر را از نزدیک ببیند اما دختر که عشق دوریان را کافی میداند دیگر به فکر بازیگری نیست و نقشش را بسیار بد اجرا میکند ، لرد هانری نظر میدهد: زیباست اما دیگر چیزی ندارد تنها زیباست، دوریان گری همان شب دختر را رها میکند و دختر نیز خودکشی میکند.
بعد از این اتفاق تصویر دوریان گری مخصوصا لب ها و چشم ها تغییر زشتی پیدا میکند ابتدا دوریان گری عذاب وجدان شدید پیدا میکند ولی همنشینی با لرد هانری فاسد وجدان او را خاموش میکند و دوریان از آن روز به بعد پارچه ای روی تابلو میکشد و همنشینی او با لرد هانری به درجات بالایی از فساد میرسد طوری که بازیل نقاش از خوشگذرانی های وحشتناک او با خبر میشود.
تصویر هر روز زشت تر میشود در همین موقع نقاش از موضوع تابلو با خبر میشود و سعی دارد دوریان را از کارهای زشت و پلیدش منع کند اما دوریان که در منجلاب فساد افتاده است او را می کشد و جنازه را نابود میکند .
هیجده سال بعد برادر دختر بازیگر از یک زن با خبر میشود که دوریان همان فردیست که با خواهرش رابط داشته ، روزی برادردختر ، دوریان را می تواند پیدا کند اما دوریان اظهار میکند ۲۰ سال دارد و هیجده سال پیش چه طور با خواهر او رابطه داشته برادر او را رها میکند ، اما زن به برادر میگوید که او همان فرد مورد نظر بوده.
دوریان گری در یک گشت در منطقه ییلاقی در هنگام شکار به همراه لرد هانری فردی را به طور اتفاقی می کشد و بعد مطلع میشود این فرد همان برادر دختر است که قصد داشته دوریان را در ییلاق بکشد.
دوریان بعد از این اتفاق توبه میکند و حتی از رابطه با یک دختر خود داری میکند اگرچه لرد هانری مدام سعی دارد او را به گذشته برگرداند اما دوریان خود داری میکند ، دوریان خوشحال به نزد تابلو میرود چون گمان میکند که شاید تابلوی زشت دوباره به حالت اول برگشته ، اما متوجه میشود تابلو وحشتناک تر شده ، او عصبانی میشود و با چاقو به تابلو حمله میکند و قصد دارد آن را از بین ببرد اما با اولین ضربه صدای وحشتناکی در عمارت می پیچد خدمتکاران به اتاق می آیند و مردی پیر و زشتی را در پایین تابلوی مرد جوان و زیبا پیدا می کنند از انگشترداخل انگشت پیرمرد پی میبرند که این ارباب جوان آنهاست که حالا جان داده.